Zanimljiva vremena su pred nama - CROBEX analiza lipanj 2020
Iako na sve strane čujemo kako polako ali sigurno kročimo u novu recesiju ponajviše zbog smanjenog prometa tokom travnja i svibnja, u Europi vrijeme kao da je stalo. Nema velikih otpuštanja radnika niti promjena cijena proizvoda, usluga i imovine.
Što više gledam trenutnu situaciju u svijetu to se češće sjetim stare kineske poslovice "Dabogda živio u zanimljiva vremena". Iako na sve strane čujemo kako polako ali sigurno kročimo u novu recesiju ponajviše zbog smanjenog prometa tokom travnja i svibnja, u Europi vrijeme kao da je stalo. Nema velikih otpuštanja radnika niti promjena cijena proizvoda, usluga i imovine.
Broj nezaposlenih nije napravio veliki rast kao što je to slučaj u SAD-u gdje se taj broj praktično u mjesec dana povećao na cca. 14%. O ovoj temi sam već pričao u prethodnom postu. U nastavku teksta više ću se fokusirati na stanje tržišta kapitila.
CROBEX
Iako su u ožujku mnogi najavljivali da CROBEX pada na 700 bodova a neki su se čak usuđivali govoriti o padu na 500 do tako drastične korekcije nije došlo. Praktično; na grafu ispod možemo vidjeti kako izgleda CROBEX u 2020. godini. U usporedbi od 1.1. do 19.6. vidljiv je pad od -18%.
Na graf sam dodao i petodnevni prosjek prometa izražen u milijunima HRK te se vidi da je promet bio povećan kada se proglasila zabrana kretanja u državi te da je u isto vrijeme panika izazvala i gubitak vrijednosti CROBEX-a. Ono što je zanimljivo je da već sredinom travnja imamo rast koji se nastavlja sve do danas doduše jako usporeno.

Ukoliko usporedimo ovaj pad tržišta sa onim koj se dogodio za vrijeme ekonomske recesije u 2008. godini razlika je očigledna. Najveća promjena je primjećena kod malih ulagači koji su puno pametnije dočekali ovu krizu te nisu prodavali svoje papire pošto-poto već su mnogi čak i dokupljivali računajući da se na dužem periodu može očekivati oporavak cijena.

Strana tržišta
U isto vrijeme možemo vidjeti slične trendove i na stranim tržištima. Nama najzanimljivija u ovom pogledu su Američko i Njemačko gdje su vidljiva praktično jednaka ponašanja na tržištu kapitala. To je uvelike podpomognuto upumpavanjem novca ako se gleda SAD i mjerama spašavanja radnih mjesta u Njemačkoj (EU).


Pred nama je jako zanimljivo razdoblje, gdje se čini da će broj zaraženih opet rasti ali da ovaj put neće biti velikog zatvaranja granica i ograničavanja kretanja. Koliko novca će se isprintati u svrhu spašavanja ekonomije je teško za prognozirati, no izvjesno je da će cijene morati početi pratiti promjene koje se događaju. Smanjena potrošnja u drugom kvartalu će zasigurno dovesti do korekcije osnovnih potrepština a ukoliko drugi val krize značajno pogodi turistički orijentiranu RH vjerovatan je i pad cijena nekretnina, koje su u prošlosti bile slabo ili nikako podložne korekcijama.
Iako je dosta teško prognozirati što nas čeka u budućnosti, jedno je sigurno, zanimljiva vremena tek slijede.