SPAN - IPO kojem se ZSE nadao
SPAN je hrvatska kompanija koja počinje sa radom 1993. godine. Nakon skoro 30 godina kontinuiranog rasta izlaze na Zagrebačku Burzu. U nešto manje od dva mjeseca trgovanja dobiva laskave nadimke te postaje dijelom portfelja mnogih poznatijih ali i manjih investitora.

Izlazak kompanije SPAN-a na Zagrebačku Burzu predstavlja pravo osvježenje na tržištu kapitala posebno ako spomenemo da je posljednja IT kompanija (Ericsson Nikola Tesla) uvrštena još 2003. godine. Dionica je već na prvi dan uvrštenja dosegnula vrijednost od 218 HRK što je porast od skoro 25% u odnosu na cijenu za vrijeme IPO-a koja je iznosila 175 HRK. Kompanija sa nešto manje od 550 zaposlenih te rastom poslovnih prihoda od 36% i EBITDA-e za 93% (prva tri tromjesečja 2020. i 2021. godine) je zasigurno najuspješniji IPO u posljednjim godinama.
Kako bi se lakše uveli u poslovanje kompanije preporučam pročitat prospekt koji je pripremila grupa prije izlaska na burzu, a u ovom postu će biti spomenute neke od po meni najbitnijih dijelova istog.
- Sadržaj se nastavlja nakon oglasa -
Grupa je podijeljena na četiri poslovna segmenta:
1. Upravljanje softverskom imovinom i licenciranje
Ovaj segment poslovanja uključuje prodaju programskih licenci te pomoć klijentima oko odabira onih programskih licenci koje su primjerene njihovom poslovanju kao i brigu o pravovremenoj obnovi kupljenih licenci od strane i za potrebe klijenta. Važno je napomenuti da je što se tiče prodaje licenci najznačajniji dobavljač kompanija Microsoft. SPAN ima status Microsoft LSP partnera i Microsoft CSP (eng: „Cloud Solution Provider“) Direct Partnera za tržišta Republike Hrvatske, Republike Slovenije, države EU i EFTA-e.
2. Infrastrukturne usluge Cloud & Cyber Security
Ovaj segment poslovanja uključuje projektiranje i razvoj, te održavanje informacijskih sustava (tzv. infrastrukturne usluge) s osobitim naglaskom na Cloud i Cyber Security. Za projektiranje informacijskih sustava, Grupa koristi napredna i inovativna tehnološka rješenja i softverske alate globalnih lidera u IT sektoru, primarno Microsofta. Grupa projektira i razvija informacijske sustave prema konkretnim poslovnim potrebama i standardima klijenata (tzv. „tailor made“ rješenja). Ističe se da je Grupa certificirani partner vodećih svjetskih platformi Cloud poslovanja; Microsoft Azure, Amazon Web Services i Google Cloud Partner. Te su kompanije ujedno najznačajniji dobavljači Grupe u segmentu infrastrukturnih usluga i Clouda.
3. Upravljanje servisima i tehnička podrška
Ovaj segment uključuje usluge potpunog nadzora i upravljanja IT okruženjem koje Grupa pruža klijentu ovisno o ugovorenoj razini usluge (eng: ‘‘Service Level Agreement’‘ ili skraćeno ‘‘SLA”).
Vodeći računa o potrebi neprekidnog ispravnog funkcioniranja sustava klijenata te
pravodobnim otklanjanjem incidenata u radu sustava, Grupa osigurava kontinuiranu dostupnost usluge 24 sata na dan, 7 dana u tjednu i 365 dana u godini, neovisno jesu li sustavi projektirani, izgrađeni i pušteni u rad od strane Grupe ili pojedinog klijenata.
4. Razvoj softvera i poslovnih rješenja
Razvoj softverskih platformi podrazumijeva razvoj digitalnih platformi visokih performansi, spremnih za globalno skaliranje koji Izdavatelj temelji na rješenjima Cloud poslovanja i mikro-servisnoj arhitekturi. Od reprezentativnih projekata Izdavatelja ističe se implementacija Neostar Globalne Platforme – online platforma namijenjena prodaji, kupnji i održavanju vozila.
- Sadržaj se nastavlja nakon oglasa -
Poslovanje
Ukupni prihodi Span Grupe u prva tri tromjesečja povećali su se za 155.334 tisuća
HRK, odnosno 36% u odnosu na isti period prošle godine. Povećanje prihoda proizlazi iz poslovnih prihoda Span Grupe te se bilježi povećanje u svim segmentima.
Kao što je prikazano u prethodnoj tablici grupa je ostvarila rast u svim segmentima poslovanja a najviše 47% u segmentu "Infrastrukturne usluge, Cloud i Cyber Security". Mislim da je važno spomenuti da je ostvaren rast na promatranom razdoblju od 39% na udjelom najvećem segmentu grupe "Upravljanje softverskom imovinom i licenciranjem" koji čini 73% svih prihoda.
No ovdje nije kraj dobrim vijestima iz izvješća, naime, kompanija je objavila otvaranje ureda u Moldaviji, točnije gradu Kišinjevu. Moldavija predstavlja tržište koje je manje od hrvatskog ali sa vrlo visoko razvijenim stupnjem digitalizacije društva.
Uz sve pozitivne stavke iz prijašnjeg teksta bitno je pogledati i kako investitori gledaju na ovaj novi kolač domaćeg tržišta kapitala. Već je spomenuto da je na prvi dan uvrštenja na burzi ostvaren rast od skoro 25%. Od IPO-a (23.9.2021.) do danas najveća postignuta cijena ove dionice je 245 HRK a ostvarena je 11.11. dok je sveukupni rast u nešto manje od 2 mjeseca trgovanja oko 33%.

Ako se pitate zašto je kompanija kao SPAN odlučila izaći na burzu kao odgovor je najbolje poslušati osnivača i predsjednika uprave Nikolu Dujmovića koji navodi da je uz želju za osiguranjem dugovječnosti firme koja je moguća samo uz potpunu transparentnost poslovanja jedan od motiva bio i mogućnost nagrađivanja zaposlenika dionicama. Ako je tome vjerovati; uprava SPAN-a je učinila ono što bi trebao biti primjer mnogim kompanijama a to je nagraditi i omogućiti suvlasništvo zaposlenicima ma koliko oni pripadali u grupu "malih dioničara".